تبلیغات
رهبرا!خاک قدمهایت،محراب پاک من است... - اعمال عید ولایت
رهبرا!خاک قدمهایت،محراب پاک من است...
سلمٌ لِمَن سالَمَکم خامنه ای
مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 1 آبان 1392

سید بن طاووس در کتاب اقبال الاعمال به نقل از شیخ صدوق،شیخ مفید و شیخ طوسی آورده است که امام صادق علیه السلام فرمودند:«همانا بجای آوردن اعمال در روز غدیر که هیجدهم ماه ذی الحجه است برابر با عمل هشتاد ماه است.»

1-روزه گرفتن.امام صادق علیه السلام فرمودند:«روزه گرفتن در روز عید غدیر خم معادل روزه گرفتن در همه ی عمر دنیاست.

2-زیارت امیرالمومنین علیه السلام از دور و نزدیک،که یکی از بهترین آنها زیارت معروف به امین الله است.

3-غسل کردن.

4-دو رکعت نماز،و بهتر آن است که این نماز نزدیک به ظهر باشد و همچنین بهتر است در رکعت اول بعد از حمد سوره ی قدر و در رکعت دوم بعد پس از حمد سوره توحید بخواند و پس از نماز سر به سجده گذارد و صد مرتبه«شُکراً لَلّه» گوید و چون سر از سجده بردارد بگوید:«اللهم إنّی أسئَلُکَ بِأنَّ لَکَ الحمدَ،وَحدَکَ لا شریکَ لکَ...»دیگر بار سر به سجده گذارد،صد مرتبه«الحمدُلِلّه»و صد مرتبه«شُکراً لَلّه» بگوید.

5-عبادت و بندگی به درگاه باری تعالی.

6-افطار و ضیافت نمودن روزه داران.امام رضا علیه السلام فرمودند:کسی که مومن روزه داری را در این روز افطاری دهد مانند کسی است که فئامی را افطاری داده است و حضرت ده بار کلمه ی فئام  را تکرار کردند و سپس به راوی فرمودند:آیا می دانی فئام چیست؟راوی عرض کرد:خیر.حضرت فرمودند:صدهزار نفر.

7-ذکر صلوات را بسیار گفتن.

8-بیزاری جستن از دشمنان اهل بیت.

9-اظهار سرور و شادی.

10-زینت کردن.امام رضا علیه السلام فرمودند:کسی که برای روز غدیر خود را بیاراید،خداوند متعال تمام گناهان صغیره و کبیره ی او را می آمرزد و فرشتگانی را به سوی او می فرستد تا کارهای نیک را برای او ثبت نمایند.

11-تبسم کردن بر روی مومن.

12-بخشش و هدیه دادن.

13-دیدار مومنین.امام رضا علیه السلام می فرماید:کسی که مومنی را در این روز زیارت کند خداوند هفتاد شعاع نور به داخل قبرش می تاباند و قبرش را وسیع می نماید.

14-در هنگام دیدار و مصافحه اینگونه تهنیت گفتن:«الحمدُلِلّه الّذی جَعَلَنا مِنَ المُتَمَسِّکینَ بِوِلایةِ أمیرالمومنینَ و الئِمَّةِ المَعصومینَ علیه اسلام»

15-اطعام کردن.

16-خواندن دعای ندبه.

17-صدقه و انفاق کردن؛امیر المومنین علیه السلام می فرمایند ثواب یک درهم صدقه و انفاق در این روز معادل یکصد هزار درهم است.

ارسال توسط زهرا
آرشیو مطالب
همسنگران
پیوند های روزانه
طراح قالب
پایگاه اینترنتی خامنه ای تم